Program leírás 

A politikából való kiábrándulás és a kormányzattal szembeni csökkenő bizalom általános jelenség Európa szerte, így Közép-Európában is. Az átláthatóság hiánya, a nyitott és hatékony kormányzás gyengesége, valamint a politikusok és közfeladatot ellátó személyek elszámoltathatóságának nehézségei alacsony szintű állampolgári részvételt és a közügyekkel szembeni érdektelenséget, apátiát eredményeznek. 

A civil társadalom és az általa létrehozott hálózatok alapvető fontosságúak a közéleti részvétel alacsony szintjéből és a politikai apátiából eredő negatív tendenciák ellensúlyozása, a polgári részvétel előmozdítása, valamint az alapvető jogok egyenlő érvényesülése szempontjából.  

A fentieket figyelembe véve alapvető fontosságú az állampolgárok közéleti részvételének ösztönzése; a pluralizmus, a részvétel és a befogadás szellemiségének az erősítése a társadalomban, de különösen a fiatalok körében, a demokratikus nevelés eszközrendszere által, valamint a nők és sérülékeny csoportok aktív részvételének fokozása a közéleti vitákban és a döntéshozatalban. 

Reflektálva e kihívásokra, a German Marshall Fund of the United States (GMF) Engaging Central Europe (ECE) programja pályázati felhívást tesz közzé. A pályázat célja olyan civil szervezetek és projektjeik támogatása, melyek  

melyek az aktív állampolgári részvétel elősegítéséért dolgoznak és a közügyekben való online vagy offline részvétel új, innovatív formáit teremtik meg helyi, regionális vagy országos szinten. 

melyek célja állampolgárok és fiatalok demokratikus állampolgári készségeinek fejlesztése, részvételi attitűdjeinek erősítése, valamint demokratikus folyamatokban való részvételük támogatása. 

nők nyilvános társadalmi vitában és demokratikus folyamatokban való aktívabb részvételének támogatása Magyarországon. 

 

Pályázó szervezetek, csoportok köre 

A támogatásra az aktív társadalmi részvétel támogatása, demokratikus nevelés és a nők, valamint sérülékeny csoportok társadalmi egyenlőségének előmozdítása területén már tapasztalattal rendelkező, Magyarországon bejegyzett, jogi személyiséggel rendelkező szervezetek pályázhatnak rövid- és középtávú (4-12 hónap hosszúságú) projektekkel. A pályázható támogatás értéke $10,000 - $30,000.  

 

Előnyben részesülnek a pályázatok, melyek: 

  1. A közügyekben való részvétel új, innovatív offline vagy online formáit teremtik meg; 
  2. A politikai döntéshozatal vagy közpénzek felhasználásának ellenőrzésére irányuló online eszközöket vagy offline formákat teremtenek; 
  3. Erősítik a társadalmi célcsoportjaik képességét a kollektív cselekvésre és az alapvető demokratikus értékek, mint szabadság, egyenlőség, pluralizmus, részvétel, befogadás, civil aktivizmus, politikai felelősség és elszámoltathatóság oktatását és előmozdítását szolgálják; 
  4. Hozzájárulnak a demokratikus elszámoltathatóság, átláthatóság, és a nyílt, jó kormányzás értékeiről zajló széleskörű, kritikus társadalmi párbeszédhez; 
  5. Megújítják vagy erősítik a politikai vagy közéleti részvételt helyi, regionális vagy országos szinten; 
  6. A politikai részvétellel kapcsolatos új, erősödő igényekre reagálnak. 
  7. Előmozdítják a tény- és érvalapú kritikai gondolkodást, továbbá a hagyományos és szociális média csatornáin fogyasztott hírek kritikus elemzéséhez szükséges készségekkel vértezik fel a projekt célcsoportját;  
  8. Bátorítják és támogatják a fiatalok demokratikus folyamatokban való állampolgári részvételét, hozzásegítik őket, hogy megtalálják saját ügyeiket és hogy képesek legyenek azoknak hangot adni a saját közösségeiken és a társadalmon belül is; 
  9. Partnerséget alakítanak ki helyi oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel és közösségi vezetőkkel; 
  10. Elősegítik a nők és sérülékeny csoportok közéleti részvételét érdekképviselet, oktatás és képzés által. 

 

A GMF Engaging Central Europe programja különösen bátorítja a pályázó szervezeteket olyan projektek benyújtására, melyek hátrányos vagy perifériális helyzetű régiókban élő állampolgárok bevonására vagy ilyen területeken működő civil szervezetekkel való együttműködésre fókuszálnak. 

 

Pályázati folyamat 

A pályázatokat az [email protected] E-mail címre kell beküldeni. 

A pályázati határidő 2024. november 18. 

Kérjük a tárgymezőben tüntessék fel a pályázat hivatalos azonosítóját: INT 3 – Közösségi Részvétel és Demokratikus Nevelés  

Az érvényes pályázatokhoz az alábbi nyomtatványok hiánytalan kitöltése kötelező: 

 

A pályázattal kapcsolatos kérdések megválaszolására a German Marshall Fund magyar nyelvű online tájékoztató rendezvényt szervez, melynek időpontja 2024. október 24., 15:00 óra. A tájékoztató rendezvényen való részvételre az alábbi linken lehet regisztrálni. 

A sikeres pályázatok legkorábbi kezdési dátuma 2025. március 1., amit kérünk vegyenek figyelembe a projektterv kidolgozása során. 

Egy pályázó szervezet több pályázatot is benyújthat egy elbírálási kör során. 

Önrész biztosítása a pályázó szervezetek részéről nem szükségszerű, de pozitív elbírálás alá esik. A pályázati támogatás keretében elszámolt adminisztratív költségek (pl. közüzemi költségek, könyvelés, pénzügyi menedzsment) aránya nem haladhatja meg a támogatás (grant) összegének 7%-át.  

 

A sikeres pályázó szervezetekkel a German Marshal Fund of the United States támogatási szerződést (grant agreement) köt. A GMF fenntartja a jogot a támogatás végső összegének meghatározására a benyújtott pályázatok számának, minőségének, és az értékelési folyamat eredményének a fényében.  

Ha többet szeretne megtudni civiltársadalom fejlesztő és demokráciaépítő munkánkról, kérjük látogassa meg a https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe weboldalt, vagy lépjen kapcsolatba velünk az [email protected] e-mail címen. 

 

Értékelés 

A pályázatok értékelése az alábbi kritériumok szerint történik: 

  • A pályázati felhívásban megfogalmazott célkitűzéseknek való megfelelés, a problémafelvetés és szükségletelemzés minősége és relevanciája a pályázati felhívás fényében. (10) 
  • A kitűzött célok és javasolt intézkedések megvalósíthatósága, a tervezett költségvetés költséghatékonysága. (5) 
  • A pályázó szervezet demokratikus értékek és alapjogok iránti elkötelezettsége. (3) 
  • A javasolt intézkedés szinergiája más, folyamatban lévő projektekkel, különös tekintettel az esetleges duplikációk elkerülésére. (3) 
  • A pályázó szervezet technikai és projektmanagement tapasztalata, kapacitása. (2) 
  • A megközelítés innovatív jellege, korábbi – pozitív vagy negatív – tapasztalatok felhasználása. (2) 

Maximum pontszám: 25 pont 

További pontok érhetők el, amennyiben:  

  • A projektintézkedések végrehajtására vidéken (+2 pont), vagy megyeszékhelyeken (+1 pont) kerül sor. 

 

A pályázatokat egyfordulós eljárás keretében a GMF által kiválasztott szakértők értékelik. A pályázati eredmények a beérkezési határidőt követő egy hónapon elteltével kerülnek fel a GMF Engaging Central Europe program CEBRICS honlapjára. Ezzel párhuzamosan a pályázók e-mailben is értesítést kapnak pályázat eredményéről. 

A pályázati felhívás angol és magyar nyelvű verziói közti bármilyen eltérés esetén az angol nyelvű verzió az irányadó. 

A jelen pályázati felhívás keretében támogatható projektek száma a rendelkezésre álló források fényében korlátozott. 

E pályázat a GMF Engaging Central Europe program keretében futó CEBRICS projektjének keretében kerül kiírásra, mely az Amerikai Egyesült Államok Fejlesztési Ügynökségének (USAID) finanszírozásában valósul meg. A projekt nem feltétlenül tükrözi a USAID hivatalos álláspontját, annak tartalmáért kizárólag a GMF ECE vállalja a felelősséget. 

 

Közzétéve: 2024. október 11. 

Truepic Image
Off