Támogatás az átláthatóság és az antikorrupció előmozdítását célzó advocacy és tudatosságnövelő tevékenységekhez
Pályázati FelhívásProgram leírása
A korrupció és a transzparencia hiánya az egyik legjelentősebb kihívás Közép-Európa szerte, mely aláássa a politikai és közintézményekbe vetett bizalmat, akadályozza a társadalmi és gazdasági fejlődést, továbbá erősíti a rosszindulatú, autoriter kül- és belföldi szereplők befolyását. A korrupció áthatja a magán és a közszférát is és leginkább ott virágzik, ahol a közszereplők elszámoltathatósága alacsony szintű, vagy csak elméletben létezik.
Figyelembe véve, hogy az átláthatóság és az erős korrupcióellenes politikák elengedhetetlenek a demokratikus jó kormányzás és a jogállamiság elveinek fenntartásához, a Transatlantic Foundation (TF), együttműködve a German Marshall Fund of the United States Engaging Central Europe programjával, pályázati felhívást tesz közzé. A pályázat célja, hogy támogassa a civil szervezeteket a kormányok átláthatóságával és elszámoltathatóságával kapcsolatos advocacy és tudatosságnövelő tevékenységeikben Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában.
Pályázó szervezetek, csoportok köre
A pályázatra Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában bejegyzett non-profit civil szervezetek pályázhatnak. A pályázó szervezeteknek az alapvető emberi jogokkal és az Európai Unió alapértékeivel összhangban kell működniük és tapasztalattal kell rendelkezniük a demokrácia, alapvető emberi jogok, és transzparencia védelme területén.
Természetes személyek számára a pályázati források nem elérhetőek.
E pályázat keretében a Transatlantic Foundation rövid- és középtávú (6-12 hónap hosszúságú) projekteket támogat. A pályázható összeg 10 ezer – 25 ezer Euro az egy országon belül megvalósuló, illetve 10 ezer – 40 ezer Euro a több országra kiterjedő, partnerségben megvalósított projektek esetén.
A projekt társfinanszírozása saját hozzájárulások vagy egyéb nem uniós támogatások formájában támogatott, de nem kötelező. Az adminisztratív költségek (például közüzemi díjak, könyvelés és pénzügyi irányítás) nem haladhatják meg a teljes támogatás összegének 7%-át.
A rendelkezésre álló pályázati keret 300 ezer Euro. A benyújtott pályázatok értékelésének függvényében a Transatlantic Foundation fenntartja a jogot, hogy a pályázati keretet ne merítse ki és a fennmaradó forrásokat más pályázatok keretében hasznosítsa.
Támogatott tevékenységek listája:
- Az átláthatóság, elszámoltathatóság és etikus működés elveit kívánják előmozdítani, elsősorban közintézményeken belül;
- A korrupció és közpénzekkel való visszaélés bármilyen formájával kapcsolatban tényfeltáró, elemző, vagy monitoring munkát végeznek;
- A jogi keretrendszer vizsgálatára és fejlesztésére, létező jogi kiskapuk bezárására, továbbá az antikorrupciós jogalkotás erősítésére fókuszálnak;
- civil szervezetek közti partnerség építése és koalíciók életre hívása; civil szervezetek és egyéb partnerek (önkormányzati és piaci szereplők) közti koordináció és kooperáció megteremtése
- Állampolgárok, civil szervezetek és közintézmények készségeit és kapacitásait fejlesztik a korrupció megelőzéséhez, észleléséhez és a korrupció elleni küzdelemhez kapcsolódóan.
Fontos jogosultsági megjegyzés:
A stratégiai peres eljárásokkal kapcsolatos tevékenységek támogathatók, de ezek kizárólag kapacitásépítéssel, tudatosságnövelő tevékenységekkel, képzésekkel, kölcsönös tanulással, jó gyakorlatok cseréjével és elemző tevékenységekkel korlátozódnak.
Bírósági eljárások és közvetlen peres tevékenységek nem jogosultak támogatásra ezen felhívás keretében.
A projektek fő tevékenységeinek végrehajtására az alábbi országok közül egyben vagy többen kell sort keríteni: Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia. Egyéb EU-tagállamokban végrehajtott kiegészítő programtevékenység nem kizáró ok.
A projektek végrehajtása során minden szinten kiemelt figyelmet kell fordítani az Európai Unió Szerződéseiben, valamint az EU Alapjogi Chartájában megfogalmazott alapvető emberi jogokra, továbbá az EU alapértékeinek és a nemek közötti egyenlőség alapelvének védelmére és népszerűsítésére.
A Transatlantic Foundation különösen bátorítja a pályázó szervezeteket olyan projektek benyújtására, melyek hátrányos vagy perifériális helyzetű régiókban élő állampolgárok bevonására vagy ilyen területeken működő civil szervezetekkel való együttműködésre fókuszálnak.
Pályázati Folyamat
A pályázatokat az [email protected] e-mail címen kell benyújtani 2025. május 19, 24:00 óráig (éjfél).
Kérjük a tárgymezőben tüntessék fel a pályázat hivatalos azonosítóját: D2.10/D14-CfP-INT5
Az érvényes pályázatokhoz az alábbi nyomtatványok hiánytalan kitöltése kötelező:
Pályázati űrlap (PDF és WORD formátumban is)
Költségvetési űrlap (Excel)
Kizárási Kritériumokra vonatkozó Nyilatkozat (Declaration of honor)
Gyermekvédelmi protokoll (abban az esetben, ha a projekttevékenységek kiskoruakat érintenek)
A kiválasztott projektek 2025. július 1-jétől kezdődhetnek, és legkésőbb 2026. július 31-ig be kell fejeződniük.
Pályázó szervezetek egy pályázati fordulón belül több pályázatot is benyújthatnak.
Ha többet szeretne megtudni civiltársadalom fejlesztő és demokráciaépítő munkánkról, kérjük látogassa meg a https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe weboldalt, vagy lépjen kapcsolatba velünk az [email protected] e-mail címen.
A pályázattal kapcsolatos kérdések megválaszolására a Transatlantic Foundation angol nyelvű online tájékoztató rendezvényt szervez, melynek időpontja 2025. április 16., 12:00 óra (dél). A tájékoztató rendezvényen való részvételre az alábbi linken lehet regisztrálni:
https://email.gmfus.org/s/8b8b38e7d7fb5fc20d4a1733a6cc93169601ceab
Értékelés
A pályázatok értékelése az alábbi kritériumok szerint történik:
A pályázati felhívásban megfogalmazott célkitűzéseknek való megfelelés, a problémafelvetés és szükségletelemzés minősége és relevanciája a pályázati felhívás fényében. (10)
A kitűzött célok és javasolt intézkedések megvalósíthatósága, a tervezett költségvetés költséghatékonysága. (5)
A pályázó szervezet demokratikus értékek és alapjogok iránti elkötelezettsége. (3)
A javasolt intézkedés szinergiája más, folyamatban lévő projektekkel, különös tekintettel az esetleges duplikációk elkerülésére. (3)
A pályázó szervezet technikai és projektmanagement tapasztalata, kapacitása. (2)
A megközelítés innovatív jellege, korábbi – pozitív vagy negatív – tapasztalatok felhasználása. (2)
Maximum pontszám: 25 pont
További pontok érhetők el, amennyiben:
A projektintézkedések végrehajtására vidéken (+2 pont), vagy megyeszékhelyeken (+1 pont) kerül sor.
Egy sikeres pályázat maximum pontszáma 28 pont. A jogosultsági küszöb 15 pont.
A pályázatokat egyfordulós eljárás keretében a Transatlantic Foundation által kiválasztott szakértők értékelik. A pályázati eredmények 2025. június 31-ig feltöltésre kerülnek a Transatlantic Foundation PROTEUS CERV projektjének honlapjára. A sikeres pályázókat a TF e-mailben közvetlenül is értesíti.
E pályázat a Transatlantic Foundation PROTEUS (Protecting EU Values and Fundamental Rights through Public Participation and Civil Society Assistance in Central Europe) projektjének keretében kerül kiírásra. A PROTEUS az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values (CERV) tagállamokat támogató programjának részeként valósul meg az Európai Bizottság társfinanszírozásában. A projekt nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját, annak tartalmáért kizárólag a Transatlantic Foundation vállalja a felelősséget.
Közzétéve: 2025. március 18.