Promowanie Świadomości Praw i Wartości UE w Małych Miejscowościach i na Obszarach Wiejskich
Zaproszenie do składania wnioskówOpis programu
Niska świadomość praw i wartości Unii Europejskiej w regionach poza dużymi miastami Europy Środkowej sprzyja siłom antydemokratycznym oraz krytykom integracji europejskiej. Poprzez szerzenie dezinformacji na temat rzeczywistej roli UE w codziennym życiu obywateli podważają oni zaufanie społeczne do wspólnoty europejskiej, przyczyniając się jednocześnie do niskiego poziomu zaangażowania obywatelskiego oraz ograniczonej zdolności do egzekwowania własnych praw. Wpływ populistycznych narracji na opinię publiczną wykracza poza kontekst walki wyborczej i może mieć dalekosiężne konsekwencje dla spójności społecznej oraz stabilności całego regionu.
Z tego powodu, Transatlantic Foundation (TF) we współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States ogłasza specjalne zaproszenie do składania wniosków na obszarze Europy Środkowej. Celem tego zaproszenia jest wzmocnienie świadomości i zrozumienia dla praw i wartości UE, zwłaszcza praw podstawowych, demokracji i praworządności, w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich.
Kryteria wyboru
Zaproszenie to jest skierowane do organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i na Węgrzech. Wnioskujące organizacje muszą wykazać zgodność z fundamentalnymi prawami i wartościami, na których opiera się UE, oraz udokumentowane doświadczenie w zakresie obrony demokracji, transparentności i praw człowieka w jednym z wyżej wymienionych krajów.
Osoby fizyczne i podmioty nastawione na zysk NIE mogą ubiegać się o dofinansowanie. Ponadto wnioskodawcy nie mogą być współpracownikami ani wykonawcami TF, ani pozostawać z TF w innych relacjach mogących rodzić konflikt interesów.
W ramach tego zaproszenia TF będzie wspierać krótko- i średnioterminowe projekty trwające od 6 do 12 miesięcy. Dotacje w wysokości od 10,000 do 15,000 EUR będą dostępne dla projektów realizowanych w jednym kraju; dotacje od 10,000 do 30,000 EUR będą dostępne dla projektów międzynarodowych.
Współfinansowanie projektu w formie wkładu własnego lub innych dotacji spoza UE jest mile widziane, ale nie jest obowiązkowe. Koszty administracyjne (tj. media, księgowość i zarządzanie finansami) nie mogą przekroczyć 7% całkowitej kwoty wnioskowanej dotacji.
Budżet tego zaproszenia wynosi 300,000 EUR. W zależności od jakości otrzymanych wniosków i wyników ewaluacji, TF zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.
Możliwe rodzaje działań:
- Działania zwiększające świadomość oraz szerzenie informacji online lub offline na temat praw i wartości wynikających z traktatów UE i Karty Praw Podstawowych, skierowane do ogółu społeczeństwa lub wybranych grup lokalnych.
- Organizacja dialogów obywatelskich, platform dyskusyjnych lub serii debat na temat praw i wartości UE oraz ich wpływu na codzienne życie obywateli obywatelek.
- Kampanie storytellingowe oraz prezentacja historii lokalnych bohaterów i bohaterek jako przystępnych i namacalnych przykładów stosowania praw i wartości UE.
- Lokalne/regionalne/ transgraniczne festiwale praw człowieka.
- Obozy młodzieżowe poświęcone tematyce praw i wartości UE.
- Lokalne/regionalne kampanie medialne zawierające treści dotyczące wpływu praw i wartości na lokalne społeczności.
- Sztuka publiczna i projekty teatru partycypacyjnego.
- Kampanie antydezinformacyjne przeciwdziałające fałszywym narracjom na temat praw i wartości UE.
- Petycje i kampanie rzecznicze mobilizujące społeczności do wspierania polityk lokalnych zgodnych z wartościami UE.
- Działania mające na celu wzmocnienie rzetelności informacji w kontekście wyborczym, szczególnie poprzez weryfikację faktów, zwalczanie dezinformacji oraz monitorowanie treści na platformach społecznościowych.
- Działania mające na celu wzmocnienie integralności wyborów, w szczególności poprzez kampanie informacyjne na temat praw wyborczych, rekrutację i szkolenie społecznych obserwatorów i obserwatorek wyborów oraz wdrażanie obywatelskich misji obserwacji wyborów.
Działania projektowe muszą mieć miejsce w jednym lub paru z krajów docelowych – Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, Słowacji i na Węgrzech. Działania transgraniczne, realizowane we współpracy z innymi państwami członkowskimi UE również kwalifikują się do aplikacji o dofinansowanie.
Promocja i ochrona praw i wartości wynikających z Traktatów UE i Karty Praw Podstawowych, a także inkluzywne podejście uwzględniające równouprawnienie płci, powinny stanowić priorytet dla wnioskodawców na każdym etapie realizacji projektu.
Do aplikacji szczególnie zachęcamy organizacje, które angażują osoby lub grupy spoza dużych ośrodków miejskich.
Proces składania wniosków
Propozycje projektów należy przesyłać na adres [email protected] do północy, 19 maja, 2025 roku.
W tytule e-maila ze zgłoszeniem należy podać numer referencyjny naboru: D4.4/D22-CfP-INT9. Potwierdzenie odbioru jest wysyłane mailowo w ciągu tygodnia od otrzymania aplikacji.
Aby złożyć wniosek, organizacje muszą wypełnić poniższe formularze w języku angielskim lub polskim.
Formularz zgłoszeniowy (PDF lub WORD, prosimy o przesyłanie plików edytowalnych zamiast skanowanych dokumentów)
Formularz budżetowy (Excel)
Oświadczenie o wiarygodności i rzetelności danych (Declaration of Honor)
Polityka Ochrony Dzieci organizacji aplikującej (tylko w przypadku, gdy działania projektowe dotyczą dzieci)
Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone poprzez wypełnienie powyższych formularzy. Przewiduje się, że wybrane projekty rozpoczną się najwcześniej 1 lipca 2025 roku, a zakończą najpóźniej 31 lipca 2026 roku.
Organizacje mogą składać nieograniczoną liczbę wniosków i brać udział w licznych konkursach grantowych.
Sesja informacyjna dla wnioskodawców (w języku angielskim) odbędzie się 16 kwietnia 2025 roku o godzinie 12:00 (południe). Na wydarzenie można zarejestrować się tutaj.
Aby dowiedzieć się więcej o bieżącym programie grantowym ECE, wsparciu dla społeczeństwa obywatelskiego i pomocy dla demokracji, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe lub wysłania wiadomości e-mail na adres [email protected].
Ocena wniosków
Projekty będą oddane ocenie na podstawie następujących kryteriów:
- Adekwatność działań projektowych do celów i założeń konkursu, jakość diagnozy problemu i analiza potrzeb. (10)
- Wykonalność celów, proponowanych działań i optymalnie zaplanowany budżet. (5)
- Zaangażowanie w promocję wartości demokratycznych i praw człowieka (3)
- Uwzględnienie innych projektów finansowanych publicznie lub prywatnie, aby uniknąć powielania tych samych działań. (3)
- Zdolności, wiedza organizacyjna i techniczna wnioskodawcy (2)
- Kreatywne podejście oraz zdolność do wyciągnięcia wniosków i oparcia działań na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. (2)
Razem: 25 punktów
Punkty bonusowe mogą zostaną przyznane za przeprowadzenie działań projektowych na obszarach wiejskich (+2) lub w miastach i stolicach regionów (+1).
Maksymalny wynik wynosi 28 punktów. Próg kwalifikowalności wynosi 15 punktów.
Wnioski zostaną ocenione i wybrane przez panel ekspercki związany z TF w ramach jednoetapowego procesu selekcji. Informacja o wynikach konkursu zostanie zakomunikowana wnioskodawcom i opublikowana na stronie internetowej programu PROTEUS w czerwcu 2025 roku.
W przypadku niespójności lub rozbieżności między wersją angielską a jakąkolwiek inną wersją językową, wersja angielska będzie rozstrzygająca.
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało opublikowane w ramach programu EU CERV PROTEUS przez The Transatlantic Foundation (TF) i jest współfinansowane przez Unię Europejską. Za treść zaproszenia odpowiada wyłącznie TF, niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.
Opublikowano 18 marca, 2025 roku.