Promowanie Przejrzystości i Przeciwdziałanie Korupcji poprzez Działania Rzecznicze i Edukacyjne
Zaproszenie do składania wnioskówOpis programu
Nadużywanie władzy dla własnych korzyści oraz brak przejrzystości stanowi poważne wyzwanie w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zjawisko korupcji podważa zaufanie do instytucji publicznych, osłabia demokratyczne rządy i przyczynia się do narastania nierówności. Ponad to, w sektorach, w których brakuje skutecznej kontroli, korupcja sprzyja destabilizacji i szkodliwym wpływom podmiotów wewnętrznych i zagranicznych.
Biorąc pod uwagę, że przejrzystość i silna polityka antykorupcyjna są niezbędne do utrzymania zasad demokratycznego państwa prawa, Transatlantic Foundation (TF) we współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States ogłasza specjalne zaproszenie do składania wniosków na obszarze Europy Centralnej. Celem tego zaproszenia jest wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w działaniach rzeczniczych i podnoszeniu świadomości na temat transparentności oraz odpowiedzialnego rządzenia.
Kryteria wyboru
Zaproszenie to jest skierowane do organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i na Węgrzech. Wnioskujące organizacje muszą wykazać zgodność z fundamentalnymi prawami i wartościami, na których opiera się UE, oraz udokumentowane doświadczenie w zakresie demokracji, transparentności i praw człowieka w jednym z wyżej wymienionych krajów.
Osoby fizyczne i podmioty nastawione na zysk NIE mogą ubiegać się o dofinansowanie. Ponadto wnioskodawcy nie mogą być współpracownikami ani wykonawcami TF, ani pozostawać z TF w innych relacjach mogących rodzić konflikt interesów.
W ramach tego zaproszenia TF będzie wspierać krótko- i średnioterminowe projekty trwające od 6 do 12 miesięcy. Dotacje w wysokości od 10,000 do 25,000 EUR będą dostępne dla projektów realizowanych w jednym kraju; dotacje od 10,000 do 40,000 EUR będą dostępne dla projektów międzynarodowych.
Współfinansowanie projektu w formie wkładu własnego lub innych dotacji spoza UE jest mile widziane, ale nie jest obowiązkowe. Koszty administracyjne (tj. media, księgowość i zarządzanie finansami) nie mogą przekroczyć 7% całkowitej kwoty wnioskowanej dotacji.
Budżet tego zaproszenia wynosi 300,000 EUR. W zależności od jakości otrzymanych wniosków i wyników ewaluacji, TF zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.
Możliwe rodzaje działań:
Promowanie przejrzystości, odpowiedzialności i etycznego postępowania w instytucjach publicznych i prywatnych.
Monitorowanie i śledzenie wszelkich form korupcji lub niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych.
Inicjowanie współpracy międzysektorowej, w tym angażowanie podmiotów rządowych, biznesu, środowiska akademickiego oraz innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Rzecznictwo w obrębie zmian w prawie i obowiązujących regulacjach w celu wyeliminowania luk prawnych i wzmocnienia przepisów antykorupcyjnych.
Wzmacnianie zdolności osób, organizacji i instytucji do zapobiegania, wykrywania i skutecznego reagowania na korupcję.
Uwaga!
Działania, które kwalifikują się do przyznania nagrody muszą ograniczać się do: poszerzania zdolności organizacyjnych, wzmacniania świadomości, zdobywania umiejętności, wymiany dobrych praktyk i analizy.
Wszczynanie procesów sądowych i bezpośrednie zaangażowanie w spory sądowe nie kwalifikują się do wsparcia w ramach tego zaproszenia.
Działania projektowe muszą mieć miejsce w jednym lub paru z krajów docelowych – Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowenii, Słowacji i na Węgrzech. Działania transgraniczne, realizowane we współpracy z innymi państwami członkowskimi UE również kwalifikują się do aplikacji o dofinansowanie.
Promocja i ochrona praw i wartości wynikających z Traktatów UE i Karty Praw Podstawowych, a także inkluzywne podejście uwzględniające równouprawnienie płci, powinny stanowić priorytet dla wnioskodawców na każdym etapie realizacji projektu.
Do aplikacji szczególnie zachęcamy organizacje, które angażują osoby lub grupy spoza dużych ośrodków miejskich.
Proces składania wniosków
Propozycje projektów należy przesyłać na adres [email protected] do północy, 19 maja, 2025 roku.
W tytule e-maila ze zgłoszeniem należy podać numer referencyjny naboru: D2.10/D14-CfP-INT5. Potwierdzenie odbioru jest wysyłane mailowo w ciągu tygodnia od otrzymania aplikacji.
Aby złożyć wniosek, organizacje muszą wypełnić poniższe formularze w języku angielskim lub polskim.
- Formularz zgłoszeniowy (PDF lub WORD, prosimy o przesyłanie plików edytowalnych zamiast skanowanych dokumentów)
- Formularz budżetowy (Excel)
Oświadczenie o wiarygodności i rzetelności danych (Declaration of Honor)
- Polityka Ochrony Dzieci organizacji aplikującej (tylko w przypadku, gdy działania projektowe dotyczą dzieci)
Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone poprzez wypełnienie powyższych formularzy. Przewiduje się, że wybrane projekty rozpoczną się najwcześniej 1 lipca 2025 roku, a zakończą najpóźniej 31 lipca 2026 roku.
Organizacje mogą składać nieograniczoną liczbę wniosków i brać udział w licznych konkursach grantowych.
Sesja informacyjna dla wnioskodawców (w języku angielskim) odbędzie się 16 kwietnia 2025 roku o godzinie 12:00 (południe). Na wydarzenie można zarejestrować się tutaj.
Aby dowiedzieć się więcej o bieżącym programie grantowym ECE, wsparciu dla społeczeństwa obywatelskiego i pomocy dla demokracji, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe lub wysłania wiadomości e-mail na adres [email protected].
Ocena wniosków
Projekty będą oddane ocenie na podstawie następujących kryteriów:
Adekwatność działań projektowych do celów i założeń konkursu, jakość diagnozy problemu i analiza potrzeb. (10)
Wykonalność celów, proponowanych działań i optymalnie zaplanowany budżet. (5)
Zaangażowanie w promocję wartości demokratycznych i praw człowieka (3)
Uwzględnienie innych projektów finansowanych publicznie lub prywatnie, aby uniknąć powielania tych samych działań. (3)
Zdolności, wiedza organizacyjna i techniczna wnioskodawcy (2)
Kreatywne podejście oraz zdolność do wyciągnięcia wniosków i oparcia działań na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. (2)
Razem: 25 punktów
Punkty bonusowe mogą zostaną przyznane za przeprowadzenie działań projektowych na obszarach wiejskich (+2) lub w miastach i stolicach regionów (+1).
Maksymalny wynik wynosi 28 punktów. Próg kwalifikowalności wynosi 15 punktów.
Wnioski zostaną ocenione i wybrane przez panel ekspercki związany z TF w ramach jednoetapowego procesu selekcji. Informacja o wynikach konkursu zostanie zakomunikowana wnioskodawcom i opublikowana na stronie internetowej programu PROTEUS w czerwcu 2025 roku.
W przypadku niespójności lub rozbieżności między wersją angielską a jakąkolwiek inną wersją językową, wersja angielska będzie rozstrzygająca.
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków zostało opublikowane w ramach programu EU CERV PROTEUS przez The Transatlantic Foundation (TF) i jest współfinansowane przez Unię Europejską. Za treść zaproszenia odpowiada wyłącznie TF, niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.
Opublikowano 18 marca, 2025 roku.