Promicanje svijesti o pravima i vrijednostima EU-a u perifernim regijama
Poziv za dostavu projektnih prijedlogaOpis programa
Ograničena svijest i razumijevanje prava i vrijednosti EU-a u perifernim regijama predstavljaju značajne izazove za socijalnu koheziju, demokratsko sudjelovanje i zaštitu temeljnih sloboda. Te se regije često suočavaju s geografskim, društvenim ili ekonomskim preprekama koje ometaju pristup informacijama i prilikama za građanski angažman. Premošćivanje ovog jaza ključno je za poticanje uključivih društava u kojima svi pojedinci mogu ostvariti svoja prava i aktivno sudjelovati u demokratskim procesima.
Iz tog razloga, Transatlantic Foundation (TF), u suradnji s programom Engaging Central Europe (ECE) organizacije German Marshall Fund of the United States, objavljuje namjenski Poziv za dostavu projektnih prijedloga. Ova mogućnost financiranja ima za cilj poboljšati razumijevanje i podršku EU pravima i vrijednostima, s posebnim naglaskom na temeljna prava, demokraciju i vladavinu prava, među stanovništvom u rubnim područjima Bugarske, Hrvatske, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke i Slovenije.
Prihvatljivi prijavitelji
Poziv je otvoren za neprofitne organizacije civilnog društva, osnovane u jednoj od sljedećih zemalja: Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija. Organizacije civilnog društva koje se prijavljuju moraju dokazati usklađenost s temeljnim pravima i vrijednostima sadržanim u konstitutivnim aktima Europske unije (EU) te imati dokazano iskustvo u području zaštite demokracije, transparentnosti i ljudskih prava.
Fizičke osobe i profitni subjekti NISU prihvatljivi prijavitelji. Također, podnositelji zahtjeva ne mogu biti niti povezani subjekti, niti suradnici niti izvođači TF-a.
U okviru ovog Poziva, TF će podržati kratkoročne i srednjoročne projekte u trajanju od 6 do 12 mjeseci, u rasponu od 10.000 do 15.000 eura (EUR) za projekte koji se odvijaju unutar granica jedne zemlje te od 10.000 do 30.000 eura (EUR) za prekogranične projekte.
Sufinanciranje projekata u obliku vlastitog doprinosa ili sufinanciranje iz drugih izvora (izvan EU) je dobrodošlo, ali nije obveza prijavitelja. Administrativni troškovi (npr. režije, računovodstvo, financijsko upravljanje) prihvatljivi su iznos do 7% ukupnog iznosa bespovratnih sredstava.
Na raspolaganju je proračunu u vrijednosti od 300.000 eura (EUR). TF zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva ovisno o primljenim projektnim prijedlozima i rezultatima ocjenjivanja.
Prihvatljive aktivnosti:
- Online ili offline aktivnosti podizanja svijesti i terenske aktivnosti promicanja važnosti prava i vrijednosti prema Ugovorima EU-a i Povelji među općom javnošću i ključnim dionicima (primjerice lokalni dionici).
- Organizacija građanskih tribina, platformi za raspravu i niza rasprava o temama o pravima i vrijednostima EU-a i njihovom učinku na svakodnevni život građana.
- Kampanje koje ističu lokalne primjere „heroja“ ili priča, pri tome učvršćujući prava i vrijednosti EU-a kroz dostupne i opipljive primjere.
- Lokalni/regionalni/prekogranični festivali za EU “prava i vrijednosti” (ljudska prava).
- Kampovi za mlade posvećeni temi prava i vrijednosti EU.
- Lokalne/regionalne medijske kampanje sa sadržajem o lokalnom utjecaju EU prava i vrijednosti.
- Javna umjetnost i participativni kazališni projekti.
- Kampanje protiv lažnih vijesti koje se bore protiv dezinformacija povezanih s EU pravima i vrijednostima.
- Peticije i zagovaračke kampanje: mobiliziranje zajednica da zagovaraju lokalne politike usklađene s vrijednostima EU-a.
- Aktivnosti usmjerene na jačanje integriteta informacija u izbornom kontekstu, posebno kroz provjeru činjenica, borbu protiv dezinformacija i praćenje sadržaja platformi od strane organizacija civilnog društva.
- Aktivnosti usmjerene na jačanje izbornog integriteta, posebno kroz informativne kampanje o biračkim pravima, zapošljavanje i obuku građanskih izbornih promatrača i provedbu napora građanskog promatranja izbora.
Projektne aktivnosti moraju se odvijati u jednoj ili više ciljanih zemalja – Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj i Sloveniji. Moguće su i prekogranične aktivnosti s drugim državama članicama EU-a.
Poseban naglasak treba staviti na promicanje i zaštitu prava i vrijednosti prema Ugovorima EU-a i Povelji o temeljnim pravima, kao i rodno uključivom pristupu na svim razinama provedbe predloženog projekta.
Ovim pozivom posebno se potiče prijava organizacija koje uključuju pojedince ili grupe u perifernim područjima.
Proces prijave
Projektni prijedlozi moraju biti poslani na e-mail adresu [email protected] do 19. svibnja 2025. do 24:00 sata (ponoć) po srednjoeuropskom vremenu.
Molimo da u naslovu e-maila Vaše projektne prijave koristite oznaku poziva D4.4/D22-CfP-INT9.
Po primitku Vaše prijave zaprimit ćete potvrdni e-mail.
Za podnošenje projektnih prijedloga organizacije moraju ispuniti niže navedene obrasce na engleskom ili jednom od nacionalnih jezika.
Prijavni obrazac (u PDF i WORD formatu)
Proračunski obrazac (Excel)
Politika prijavitelja o zaštiti djece (u slučaju da projektne aktivnosti uključuju djecu)
Razmatrat će se samo projektni prijedlozi poslani i ispunjeni putem ovih obrazaca.
Očekuje se da će odabrani projekti najranije započeti s provedbom 1. srpnja 2025. godine. i završiti najkasnije 31. srpnja 2026. godine.
Ne postoji ograničenje broja podnesenih prijava i poziva na kojima sudjeluje jedna organizacija.
Kako biste saznali više o ECE-ovom aktualnom programu dodjele bespovratnih sredstava, podršci civilnom društvu i radu na jačanju demokracije, molimo posjetite https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe ili nas kontaktirajte putem e-mail adrese [email protected].
Informativna radionica za prijavitelje održat će se 16. travnja 2025. u 12:00 sati po srednjoeuropskom vremenu. OVDJE se možete registrirati za događaj.
Kriteriji dodjele
Projektni prijedlozi ocjenjivat će se na temelju standardnog skupa kriterija za dodjelu, uključujući:
- Dokazana usklađenost s ciljevima poziva, kvalitetom opisa problema, procjenom potreba i relevantnošću u odnosu na te ciljeve. (10 bodova)
- Izvedivost ciljeva, predložene akcije i isplativost proračuna. (5 bodova)
- Obvezatnost usklađenosti aktivnosti s vrijednostima EU i temeljnim pravima. (3 boda)
- Sinergiju predloženih aktivnosti s drugim javno ili privatno financiranim aktivnostima koje prijavitelj u trenutku prijave provodi s ciljem izbjegavanja njihovog dupliciranja. (3 boda)
- Sposobnost, organizacijsko znanje i tehnička stručnost podnositelja zahtjeva. (2 boda)
- Kreativni pristupi i sposobnost da se aktivnosti temelje na uvidima stečenim iz prošlih iskustava, uspjeha i neuspjeha. (2 boda)
Sveukupno: 25 bodova
Dodatni bodovi bit će dodijeljeni na temelju:
- Projektne aktivnosti odvijaju se u ruralnim područjima (+2), ili u gradovima i regionalnim prijestolnicama (+1).
Najveći broj bodova koji uspješan projektni prijedlog može ostvariti iznosi 28 bodova. Prag prihvatljivosti iznosi 15 bodova.
Prijave će ocijeniti i odabrati stručnjaci TF-ovi izabrani stručnjaci u okviru jednostupanjskog poziva. Informacije o rezultatima evaluacije bit će priopćene podnositeljima zahtjeva i predstavljene na web stranici u lipnju 2025. godine.
U slučaju nedosljednosti ili nepodudarnosti između engleske verzije i verzije na bilo kojem drugom jeziku, verzija na engleskom jeziku ima prednost.
Ovaj poziv na dostavu projektnih prijedloga objavljen je u sklopu europskog CERV programa PROTEUS od strane Transatlantic Foundation, a sufinancira ga Europska unija. Njegov sadržaj isključiva je odgovornost Transatlantic Foundation i ne odražava nužno stavove Europske unije.
Objavljeno 18. ožujka 2025. godine