Описание на програмата 

Корупцията продължава да бъде сериозно предизвикателство в цяла Централна и Източна Европа, което подкопава доверието в институциите, възпрепятства социалния напредък и засилва влиянието на злонамерени чуждестранни и местни фактори. Корупцията надхвърля границите на публичния и частния сектор и процъфтява там, където публичната отчетност е слаба или липсва. 

По тази причина, програмата Engaging Central Europe (ECE) на The German Marshall Fund of the United States отправя специалнапокана за представяне на предложения, с цел подкрепа на антикорупционните мониторингови организации, подсилване на дейността им, и подобряване на капацитета им за мониторинг, анализ и застъпничество в България, Унгария или Полша. 

   

Допустимост 

В рамките на тази покана, ECE ще подкрепи проекти с продължителност от 4 до 12 месеца. Грантове в размер от 10 000 до 30 000  щатски долара ще бъдат предоставени на организации на гражданското общество (ОГО) с доказан опитв работата по въпросите на корупцията, злоупотребата с власт, или прозрачността. 

Кандидатстващите организации трябва да са регистрирани в България, Унгария, или Полша. 

Приоритет ще се дава на проекти, които отговарят на един или повече от следните критерии: 

  • Насърчават прозрачността, отчетността и етичното поведение в публичните и частните институции. 
  • Следят и разследват всяка форма на корупция или злоупотреба с публични средства. 
  • Насърчават сътрудничеството между различните сектори и между различните заинтересовани страни, включително правителствени агенции, бизнес, академични среди, и ОГО. 
  • Застъпват се за правни и регулаторни реформи, насочени към отстраняване на пропуски и укрепване на антикорупционните закони. 
  • Надграждат капацитета на отделни лица, организации и институции за предотвратяване, разкриване, и ефективно противодействие на корупцията. 

Особено се насърчават да кандидатстват организации, които ангажират лица или групи в периферни райони. 

 

Процес по кандидатстване 

Предложенията за проекти следва да се изпратят на имейл [email protected] до 17.03.2025 г. 

Молим да спазвате горепосочения краен срок. 

При кандидатстване посочете референтния номер на поканата INT10 – Anti-Corruption Watchdogs в полето „Относно“ на Вашия имейл. След получаванe на Вашата кандидатура ще получите потвърждение по имейл. 

За да подадат проектно предложение, организациите трябва да попълнят формулярите по-долу на английски или на български езици. 

Ще бъдат разглеждани само предложения, подадени при използване на тези формуляри. 

Най-ранната възможна начална дата на одобрените проекти е 01.09.2025 г.  
Когато планирате графика на проекта си, молим да вземете предвид горната дата. 

Няма ограничение на броя на кандидатурите, подадени от една организация, и на поканите, по които участва тя. 

Съфинансирането на проекта под формата на собствен принос на организацията или други грантове е добре дошло, но не е задължително. Административните разходи (т.е. разходи за комунални услуги, счетоводство и финансово управление) не могат да надвишават 7 % от общия размер на гранта. 

От одобрените кандидатстващи организации се очаква да подпишат договор за отпускане на грант с The German Marshall Fund of the United States. 

GMF си запазва правото да променя окончателния размер на гранта в зависимост от получените предложения и резултатите от оценяването. 

За да научите повече за действащата програма на ECE по отпускане на грантове, за подкрепата за гражданското общество, и за работата по подпомагане на демокрацията, моля, посетете https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe или ни пишете на [email protected]. 

 

Критерии за оценяване 

Предложенията за проекти ще бъдат оценявани въз основа на стандартен набор от критерии за оценка, включително: 

  • Демонстрирано съответствие с целите на поканата, качество на формулировката на проблема, 
    оценка на нуждите и релевантност по отношение на тези цели (10) 
  • Осъществимост на целите, предложените дейности и рентабилност на бюджета (5) 
  • Ангажираност към демократичните ценности и основните права (3) 
  • Синергия на предложената дейност с други дейности, финансирани с публични или частни средства, 
    с цел избягване на дублиране (3) 
  • Възможности, организационни познания и технически опит на кандидата (2) 
  • Креативни подходи и способност дейностите да се основават на изводи, придобити от досегашен опит - както успешен, така и неуспешен (2) 

Общо: 25 точки 

Бонус точки ще бъдат присъждани въз основа на: 

  • Дейности по проекта, които се осъществяват в селски райони (+2) или в малки градове и областни центрове (+1). 

Заявленията ще бъдат оценени и подбрани от експерти, свързани с GMF, в рамките на едноетапна покана за представяне на предложения. Информацията за резултатите от оценяването ще бъде съобщена на кандидатите и представена на този уебсайт в рамките на един месец след крайния срок за подаване на заявления. 

В случай на непоследователност или несъответствие между варианта на поканата за представяне на предложения на английски език, и който и да е друг езиков вариант, вариантът на английски език има предимство. 

Броят на грантовете, предоставяни чрез тази покана за представяне на предложения, е ограничен и зависи от наличието на финансиране. 

Настоящата покана за представяне на предложения е публикувана от програмата Engaging Central Europe на GMF като част от CEBRICS програмата и е съфинансирана от United States Agency for International Development (USAID). Отговорност за нейното съдържание носи единствено GMF ECE и тя не отразява непременно възгледите на USAID. 

 

Публикувано на 11.10.2024 г. 

Truepic Image
Off