Ціноутворення при відбудові України

План підзвітності та прогресу
October 28, 2024

Щоб прочитати повний звіт, натисніть на "Download PDF". This report is also available in English.

Резюме

Україна стикається з величезними викликами у відбудові своєї інфраструктури на тлі триваючої війни з Росією. Загальна вартість реконструкції та відновлення оцінюється у 486 мільярдів доларів США на наступне десятиліття. Необхідність зміни системи ціноутворення в будівництві зростає, оскільки чинна система не відповідає вимогам масштабної реконструкції.

Для забезпечення прозорості та економічної ефективності реконструкції України необхідно швидко впровадити такі важливі реформи:

Впровадження міжнародних методів вимірювання та класифікації в будівництві

Україна повинна інтегрувати міжнародно визнані методи вимірювання та уніфіковані системи класифікації для будівельної галузі, такі як Uniclass і OmniClass, які класифікують будівельні матеріали та види робіт в проєктах. Оскільки ефективне використання уніфікованої системи кодифікації потребує відповідної кваліфікації у її користувачів, до цього процесу повинні бути залучені академічна спільнота та органи акредитації.

Перегляд національних методологій ціноутворення

  • Необхідно відкоригувати рівні прибутковості та адміністративні витрати до більш обґрунтованих показникі
  • Встановити кращий контроль за якістю баз даних цін, зокрема чіткі процедури збору, обробки та використання інформації про ринкові ціни
  • Запровадити методи оцінки вартості для типів реалізації проєктів, таких як Design-Build та EPC за принципом «під ключ»;
  • Зобов’язати замовників публікувати оди-ничні ціни на основні будівельні матеріали, особливо ті, що становлять значну частину загальних витрат.

Впровадження необхідних електронних систем

Розробити інтегровану електронну систему для реєстрації актів виконаних робіт та збору остаточних витрат на будівництво. Це сприятиме порівнянню витрат між проєктами, виявленню аномалій та допоможе запобігти неефективності й корупції. Система повинна встановлювати показники детальних даних про витрати, що дозволить виявляти можливі маніпуляції з цінами. Крім того, необхідно прискорити впровадження технологій інформаційного моделювання будівель (BIM). Такий підхід забезпечить прозорість і підзвітність на всіх етапах реалізації проєкту, надаючи ефективний інструмент для контролю витрат і покращеного управління проєктами.

Розробка плану дій для запобігання надмірній інфляції в державному будівництві 

Уряд має створити план для подолання ризиків маніпуляцій цінами, зокрема з боку монопольних постачальників. Це передбачає підвищення прозорості ринку та забезпечення конкурентного ціноутворення на критичні будівельні матеріали з метою запобігання надмірній інфляції та забезпечення економічно ефективного відновлення.

Реформа системи ціноутворення в будівництві України є важливим кроком на шляху до забезпечення ефективної та прозорої реконструкції. Чинна система не має механізмів контролю витрат та запобігання корупції. Впровадження міжнародних стандартів вимірювання разом із запровадженням електронних систем для відстеження витрат на будівництво допоможе оптимізувати виконання проєктів та покра- щити нагляд. Ці реформи є критично важливими для ефективного використання коштів, що є життєво необхідним для довгострокового відновлення України.