Насърчаване на осведомеността относно правата и ценностите на ЕС в периферните региони
Покана за подаване на проектни предложенияОписание на програмата
Ограничената осведоменост относно правата и ценностите на ЕС в периферните и селските райони на Централна Европа представлява значително предизвикателство за социалното единство, демократичното участие и защитата на основните свободи. Ограничената видимост на тези ценности в обществения дискурс позволява на нелибералните противници на демокрацията, правата на човека, върховенството на закона и европейската интеграция да оформят непропорционално политическите наративи, разширявайки влиянието си далеч отвъд представителната си тежест. Това, от своя страна, улеснява разпространението на невярна или подвеждаща информация относно реалния принос на основните права и ценностите на ЕС към всекидневния живот на гражданите.
Поради тази причина, Transatlantic Foundation (TF), в сътрудничество с програмата Engaging Central Europe (ECE) на German Marshall Fund of the United States отваря специална покана за представяне на проектни предложения. Тази възможност за финансиране има за цел да подобри разбирането на и подкрепата за правата и ценностите на ЕС, със специален акцент върху основните права, демокрацията и върховенството на закона сред населението в периферните райони на България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Допустимост
Поканата е отворена за организации на гражданското общество и организации с нестопанска цел, установени в България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Кандидатстващите организации трябва да демонстрират съответствие с основните права и ценности, върху които е основан ЕС, както и да имат доказан опит в защитата на демокрацията, прозрачността и правата на човека.
Физически лица и юридически лица със стопанска цел НЕ са допустими кандидати. Освен това, кандидатите не могат да бъдат нито свързани организации, нито асоциирани лица, нито изпълнители на TF.
В рамките на тази покана TF ще подкрепи краткосрочни и средносрочни проекти с продължителност от 6 до 12 месеца, с бюджет от 10 000 до 15 000 евро за проекти в една държава и от 10 000 до 30 000 евро за трансгранични проекти.
Съфинансирането на проекта под формата на собствен принос или от други източници извън ЕС е добре дошло, но не е задължително. Административните разходи (т.е. разходи за комунални услуги, счетоводство и финансово управление) не могат да надвишават 7 % от общия размер на гранта.
Наличният общ бюджет по поканата е 300 000 евро. TF си запазва правото да не отпуска всички налични средства в зависимост от получените предложения и резултатите от оценяването.
Видове допустими дейности:
- Онлайн/офлайн дейности за повишаване на осведомеността и информационни дейности, популяризиращи значението на правата и ценностите съгласно Договорите на ЕС и Хартата сред широката общественост и ключови участници, като например заинтересовани страни на местно ниво
- Организиране на диалози, дискусионни платформи и поредици от дебати по теми, свързани с правата и ценностите на ЕС, и тяхното въздействие върху ежедневието на гражданите
- Кампании за разказване на истории, които утвърждават правата и ценностите на ЕС чрез достъпни и практични примери, в т.ч. „местни герои“ (local heroes)
- Местни/регионални/трансгранични фестивали на тема „права и ценности“ (права на човека)
- Младежки лагери, посветени на темата за правата и ценностите на ЕС
- Медийни кампании, включващи съдържание за въздействието на правата и ценностите на местно ниво
- Проекти за публично изкуство и интерактивен театър (participatory theater)
- Кампании за борба с фалшивите новини и дезинформацията, свързани с правата и ценностите
- Петиции и кампании за застъпничество: Мобилизиране на общностите за застъпничество за местни политики, съобразени с ценностите на ЕС
- Дейности, насочени към укрепване интегритета на информацията в контекста на изборите, по-специално чрез проверка на фактите, борба с дезинформацията и мониторинг на съдържанието на платформите от страна на организациите на гражданското общество
- Дейности, насочени към укрепване на интегритета на изборите, по-специално чрез информационни кампании за избирателните права, набиране и обучение на наблюдатели на избори и осъществяване на гражданско наблюдение на избори
Проектните дейности трябва да се провеждат в една или повече от посочените държави: България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Трансгранични дейности, включващи други държави от ЕС, също могат да бъдат разгледани.
Особено внимание трябва да се обърне на насърчаването и защитата на правата и ценностите съгласно Договорите на ЕС и Хартата на основните права, както и на подхода, включващ равенството между половете на всички нива на изпълнение на предложените проекти.
Особено се насърчават да кандидатстват организации, които ангажират лица или групи в периферни райони.
Процес на кандидатстване
Проектните предложения следва да се изпращат на имейл [email protected] до 23:59 ч. (централноевропейско време - CET) на 19 май 2025 г.
При изпращането на документите посочете референтния номер D4.4/D22-CfP-INT9 в полето „Относно“ на Вашия имейл. След получаване на Вашата кандидатура ще получите потвърждение по имейл.
За да подадат проектно предложение, организациите трябва да попълнят следните формуляри на английски или на български:
Формуляр за кандидатстване (в PDF и WORD формат)
Бюджетен формуляр (Excel)
Политика за защита на децата на кандидата (в случай че проектните дейности включват деца)
Ще бъдат разглеждани само предложения, подадени при използване на тези формуляри.
Одобрените проекти могат да започнат най-рано на 1 юли 2025 г., и трябва да приключат не по-късно от 31 юли 2026 г.
Няма ограничение на броя на кандидатурите, подадени от една организация, и на поканите, по които участва тя.
За да научите повече за действащата програма на ECE по отпускане на грантове, за подкрепата за гражданското общество, и за работата по подпомагане на демокрацията, моля, посетете https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe или ни пишете на [email protected].
Информационна сесия за кандидатите ще се проведе на 16 април 2025 г. в 12:00 ч. на обяд. Можете да се регистрирате тук.
Критерии за оценка
Предложенията за проекти ще бъдат оценявани въз основа на стандартен набор от критерии за оценка, включително:
- Демонстрирано съответствие с целите на поканата, качество на формулировката на проблема, оценка на нуждите и релевантност по отношение на тези цели. (10)
- Осъществимост на целите, предложените дейности и рентабилност на бюджета (5)
- Ангажираност към демократичните ценности и основните права (3)
- Синергия на предложената дейност с други дейности, финансирани с публични или частни средства, с цел избягване на дублиране. (3)
- Възможности, организационни познания и технически опит на кандидата (2)
- Креативни подходи и способност дейностите да се основават на изводи, придобити от досегашен опит - както успешен, така и неуспешен. (2)
Общо: 25 точки
Бонус точки ще бъдат присъждани въз основа на:
- Дейности по проекта, които се осъществяват в селски райони (+2) или в малки градове и областни центрове (+1).
Максималната оценка, която може да получи едно успешно предложение, е 28 точки. Прагът за допустимост е 15 точки.
Подадените предложения ще бъдат оценени и подбрани от експерти, свързани с TF, в рамките на едноетапна покана за представяне на предложения. Информация за резултатите от оценката ще бъде съобщена на кандидатите и представена на уебсайта на PROTEUS през юни 2025 г.
В случай на непоследователност или несъответствие между варианта на поканата на английски език и на който и да е друг език, вариантът на английски език има предимство.
Тази покана за представяне на предложения е публикувана като част от CERV програмата на ЕС PROTEUS от Transatlantic Foundation и е съфинансирана от Европейския съюз. Отговорност за нейното съдържание носи единствено Transatlantic Foundation и тя не отразява непременно възгледите на Европейския съюз.
Публикувано на 18 март 2025 г.