Jačanje uloge organizacija za praćenje poštivanja ljudskih prava u periferalnim i ruralnim područjima
Poziv za dostavu projektnog prijedlogaOpis programa
Sve veća politička polarizacija društava te produbljivanje urbano-ruralnih i regionalnih podjela imaju dubok utjecaj na demokratsku politiku. Transatlantic Foundation (TF) u suradnji s programom Engaging Central Europe (ECE) German Marshall Fonda iz Sjedinjenih Američkih Država objavljuje namjenski Poziv za dostavu projektnih prijedloga za poticanje ostvarivanja jednakih prava i mogućnosti te dobrog upravljanja za građane bez obzira na područje življenja unutar zemlje. Cilj poziva je ojačati ulogu organizacija civilnog društva za praćenje poštivanja ljudskih prava i antikorupcije u perifernim i ruralnim područjima te poboljšati zagovaranje ljudskih prava i transparentnosti u periferijama uz snažan angažman građana u ruralnim područjima u ostvarivanju svojih glasova i prava, u Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj i Sloveniji.
Prihvatljivi prijavitelji
Poziv je otvoren za neprofitne organizacije civilnog društva, osnovane u jednoj od zemalja projekta (Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija). Organizacija mora dokazati usklađenost s temeljnim pravima i vrijednostima sadržanim u konstitutivnim aktima Europske unije (EU) te imati dokazano iskustvo u zaštiti demokracije, transparentnosti i ljudskih prava.
Fizičke osobe NISU prihvatljivi prijavitelji.
U okviru ovog Poziva, Transatlantic Foundation će podržati kratkoročne i srednjoročne projekte u trajanju od 6 do 24 mjeseca, u rasponu od 10.000 do 25.000 eura (EUR) za projekte koji se odvijaju unutar granica jedne zemlje te od 10.000 do 40.000 eura (EUR) za prekogranične projekte.
Na raspolaganju je proračunu u vrijednosti od 300.000 eura (EUR). Transatlantic Foundation zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva ovisno o primljenim projektnim prijedlozima i rezultatima ocjenjivanja.
Prihvatljive aktivnosti:
-
aktivnosti podizanja svijesti i pružanja aktivnosti u područjima u kojima one ne postoje, komunikacije i informiranja javnosti;
-
organizacija građanskih tribina i građanskih dijaloga;
-
izgradnja koalicija i partnerstva među organizacijama civilnog društva (OCD); koordinacija i strateška suradnja između OCD-a i drugih dionika, te subjekata javnog ili privatnog sektora;
-
nadziranje i praćenje (watchdog) aktivnosti;
-
zagovaranje za utjecaj na lokalnu ili regionalnu politiku i procese donošenja odluka;
-
projekti organizacijskog i operativnog razvoja, koji imaju za cilj proširiti prisutnost i aktivnosti uspostavljenih organizacija civilnog društva za nadziranje i praćenje (watchdog) na periferna i ruralna područja.
Projektne aktivnosti moraju se odvijati u jednoj ili više ciljanih zemalja – Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj i Sloveniji. Moguće su i prekogranične aktivnosti s drugim državama članicama EU-a.
Poseban naglasak treba staviti na promicanje i zaštitu prava i vrijednosti prema Ugovorima EU-a i Povelji o temeljnim pravima, kao i rodno uključivom pristupu na svim razinama provedbe predloženog projekta.
Ovim pozivom posebno se potiče prijava organizacija koje uključuju pojedince ili grupe u perifernim područjima.
Proces prijave
Projektni prijedlozi moraju biti poslani na e-mail adresu [email protected] do 15. srpnja 2023. godine.
Molimo da u naslovu e-maila Vaše projektne prijave koristite oznaku poziva D4.3/D20-CfP-INT8.
Za podnošenje projektnih prijedloga organizacije moraju ispuniti niže navedene obrasce na engleskom ili jednom od nacionalnih jezika.
Razmatrat će se samo projektni prijedlozi poslani i ispunjeni putem ovih obrazaca.
Očekuje se da će odabrani projekti najranije započeti s provedbom 1. rujna 2023. godine.
Kako biste saznali više o ECE-ovom aktualnom programu dodjele bespovratnih sredstava, podršci civilnom društvu i demokratizaciji, molimo posjetite https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe ili nas kontaktirajte putem e-mail adrese [email protected].
Informativna radionica za prijavitelje održana je 8. lipnja 2023. Video snimci radionice možete pristupiti ovdje.
Kriteriji dodjele
Projektni prijedlozi ocjenjivat će se na temelju standardnog skupa kriterija za dodjelu, uključujući:
-
Relevantnost aktivnosti (5 bodova)
-
Kvalitetu procjene problema, potreba, mogućnosti i rizika (4 boda)
-
Izvedivost ciljeva i svrhe unutar vremenskog okvira (4 boda)
-
Sinergiju predloženih aktivnosti s drugim javno ili privatno financiranim aktivnostima koje prijavitelj u trenutku prijave provodi s ciljem izbjegavanja njihovog dupliciranja (3 boda)
-
Održivost (3 boda)
-
Inovativnost pristupa i usvojene lekcije (5 bodova)
-
Učinkovitu strategiju dosega odnosno pružanja usluga u područjima gdje one ne postoje/komunikacije/zagovaranja (4 boda)
-
Kvalitetu plana praćenja i evaluacije, uključujući prikupljanje podataka (3 boda)
-
Organizacijske kapacitete: ljudski kapaciteti, znanje o upravljanju organizacijskim procesima, tehnička stručnost prijavitelja (3 boda)
-
Predanost aktivnosti vrijednostima EU i temeljnim pravima (3 boda)
-
Relevantnost i isplativost troškova aktivnosti (5 bodova)
Najveći broj bodova koji uspješan projektni prijedlog može ostvariti iznosi 42 boda. Prag prihvatljivosti iznosi 25 bodova.
Prijave će ocijeniti i odabrati stručnjaci povezani s TF-om u okviru poziva u jednoj fazi. Informacije o rezultatima evaluacije bit će priopćene podnositeljima zahtjeva i predstavljene na web stranici PROTEUS-a u kolovozu 2023.
Ovaj poziv za dostavu projektnih prijedloga objavljen je u sklopu programa EU CERV PROTEUS od Transatlantic Foundation, a sufinancira ga Europska unija. Njegov sadržaj isključiva je odgovornost Transatlantic Foundation i ne odražava nužno stavove Europske unije.